Warsztaty budowy naturalnego domu: glina lekka

Przekonaj się na własnej skórze, na czym polega naturalne budownictwo, przyjedź na warsztaty i zbuduj z nami dom ze słomy i gliny.

Aktualizacja: Wpis dotyczy warsztatów, które już się odbyły. W sprawie terminów innych spotkań poświęconych naturalnemu budownictwu prosimy o kontakt e-mailowy: siedem.wierzb[at]gmail.com.

CO? Naturalny dom budowany w dwóch technologiach: glina lekka (bloczki) i straw bale (ściany z kostek słomy). Co dokładnie będziemy robić w połowie czerwca – zależy od tempa budowy oraz chęci i zainteresowań uczestników warsztatów (czytaj: piszcie, na czym Wam zależy, a my później dodamy szczegółowy plan długiego czerwcowego weekendu).

GDZIE? Majdan k. Wołomina, ok. 30 km od centrum Warszawy

KIEDY? 15–17 czerwca 2017 roku

CENA: 150 zł (zaliczka 50 zł)

Drugie warsztaty – budowanie ścian w technologii straw bale (z kostek słomy, słomowanie) – już od 30 czerwca. Więcej informacji po kliknięciu w powyższy link.

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do nas na Facebooku.

Naturalne budowanie jest fajne! Chcesz się o tym przekonać? To świetnie, bo właśnie budujemy – prawdziwy dom, nie jakąś tam pojedynczą ściankę czy dwie, które po warsztatach zostaną rozebrane – i chcemy podzielić się wiedzą o glinie, słomie i wszystkim, co z nimi związane. I dlatego zapraszamy na warsztaty!

Pierwsze odbędą się w już w połowie czerwca, w długi weekend. Informacje o kolejnych znajdziecie poniżej.

Nie udajemy ekspertów i tego, że wiemy wszystko. Wręcz przeciwnie – wciąż się uczymy, także podczas tej budowy. W związku z tym cena warsztatów nie jest wysoka to przede wszystkim zrzutka na jedzenie.

Warunki też luksusowe nie są – zapewniamy wspomniany wikt, wodę pitną oraz ze studni, sławojkę, mnóstwo zabaw w błocie w ciągu dnia, a wieczorami ognisko i opowieści o gwiazdach, nocleg pod siedmioma wierzbami (na miejscu ­– w namiocie na placu budowy, w sztabie lub w słomie pod dachem konstrukcji) lub – ewentualnie, w zależności od liczby chętnych – pod tradycyjnym dachem trochę dalej od głównej sceny.

W przeciwieństwie do innych strawbale’owych obozów z radością przyjmujemy wszystkie zwierzęta, nawet świnki morskie 😉

Jeśli chcesz wziąć udział w warsztatach, prosimy o kontakt. Potwierdzeniem chęci udziału jest wpłata zaliczki w wysokości 50 zł.

Odpowiedzi na wszelkie pytania udzielają:

Urszula Drabińska, tel. 791 462 452, siedem.wierzb[at]gmail.com
Marek Ogonowski, tel. 725 076 058

Orientacyjny plan warsztatów:

środa, 14 czerwca

wieczór – przywitanie przybywających z daleka, kolacja, nocleg

czwartek, 15 czerwca

8:00 – śniadanie dla przybywających z daleka
9:00 – oficjalne rozpoczęcie warsztatów
9:30 – trochę teorii – wprowadzenie: czym jest glina lekka?
10:00 – zajęcia praktyczne: matematyka, a dokładnie stereometria i prostopadłościany ze słomy i gliny, czyli lepienie słomiano-glinianych bloczków (do wyboru dużych na ścianę zewnętrzną lub małych na ścianki działowe albo i takich, i takich)
13:00 – obiad i krótki relaks
14:30 – dalszy ciąg prac
18:00 – kolacja
20:00 – ognisko (lub inne atrakcje)

piątek, 16 czerwca

śniadanie, obiad i kolacja – jak wyżej, a pomiędzy chemia: opowieść o najlepszej glinie, miksowanie gliny z wodą tak, by otrzymać odpowiednio gęstą masę i przygotowanie słomy, a potem WF – skip A i skip B w korytku, czyli wyrabianie gliniano-słomianej masy na bloczki

wieczorem – dla nie za bardzo wymęczonych chętnych (i jeśli pogoda pozwoli): obserwacja gwiazd

sobota, 17 czerwca

Śniadanie jak w poprzednich dniach, a po nim trochę znów trochę WF-u (a także techniki), a więc murowanie. Pokażemy, jak przygotować zaprawę i jak łączyć cegiełki, i wreszcie wzniesiemy jakąś ścianę (albo przynajmniej jej kawałek).

Obiad, tradycyjnie, ok. godz. 14–15, a po nim oficjalne zakończenie warsztatów. W zależności od sił, chęci i czasu wszystkich warsztatowiczów być może później jeszcze jakaś nieoficjalna część.

Kolejne warsztaty pod siedmioma wierzbami:

budowanie ścian w technologii straw bale (z kostek słomy, słomowanie) – 30 czerwca – 2 lipca 2017 roku
tynkowanie gliną – 28 kwietnia – 1 maja 2018 roku.

bloczek z gliny i słomy
Oznacz Trwały odnośnik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *