Warstwy naturalnego budownictwa według Olivera Swanna

Czy naturalne budownictwa ma warstwy? Jaka jest rola biznesu, a jaka… pudełka czekoladek? I gdzie w tym wszystkim jesteśmy my? Krótka notka z minionego webinaru.

W piątek 7 maja 2021 roku odbyła się transmisja online spotkania Earth Build Europe 2021, zorganizowana przez Earth Building UK & Ireland (ebuki). Jednym z prelegentów był Oliver Swann, znany w środowisku naturalnych budowniczych jako koordynator ogromnej społeczności skupionej wokół grupy fejsbukowej Talking natural homes.

Jego prelekcja (niestety przedwcześniej zakończona) dotyczyła tworzenia społeczności naturalnych budowniczych z pełnym wykorzystaniem współczesnych technologii. Na potrzeby jej omówienia przygotował profesjonalną prezentację dostępną na stronie: http://www.naturalhomes.org/knowledge/.

Oliver Swann w wykładzie przeprowadza nas przez pięć warstw. Relacje osób z poszczególnych poziomów mają umożliwić ziszczenie się jego wizji dostępności wiedzy o naturalnym budownictwie. Poniżej krótka notatka z tego wykładu. Całość do obejrzenia linkujemy pod koniec artykułu.

Czym są warstwy naturalnego budownictwa?

Pierwszy poziom stanowią ludzie będący odbiorcami treści, których Oliver podzielił ze względu na wtajemniczenie i zaangażowanie. Najpierw jesteśmy w pudełku czekoladek (jedno z nas też tam było!) – oglądamy piękne zdjęcia domów słomianych, czy to hobbicich, czy bardziej modernistycznych, zachwycamy się nimi i dzielimy ze znajomymi.

Następnie zaczynamy wgłębiać się w temat, czytamy treści, do których zaprowadziły nas fotografie. Zaczynamy podejmować pewne decyzje (choćby w głowie na początku), wdrażamy pewne zmiany w naszym stylu życia.

Potem brudzimy sobie ręce – na początku na warsztatach, a potem na własnej budowie. Jesteśmy praktykami!

W końcu postanawiamy dzielić się wiedzą – z odbiorców stajemy się jej dostarczycielami.

Idea sieci wiedzy dostępnej dla wszystkich

Współcześnie ludzie zajmujący się zawodowo naturalnym budowaniem chcą być niejako jedynymi dyspozytorami wiedzy. Sprzedają nam usługi, na przykład otynkowanie domu, lub wręcz gotowe produkty – całe domy. Przedstawiciele branży, co prawda, dzielą się wiedzą, ale zwykle jedynie pomiędzy sobą. Niechętnie robią to z osobami, które chciałyby po prostu zbudować sobie dom.

Wydaje się, że ideą stojącą za działaniami Olivera Swanna jest sprawienie, by wiedza była bardziej dostępna. Nie oznacza to jednocześnie, że organizacje branżowe są złe. Tworzący się wokół naturalnego budownictwa biznes stanowi ogromną szansę. Ubranżowienie i profesjonalizacja są wręcz konieczne, by naturalny model budowania mógł się rozpowszechnić.

A byłby to kluczowy krok na drodze do zmniejszenia śladu węglowego budownictwa i mieszkalnictwa, które teraz odpowiadają za 36% całej zużywanej na świecie energii i 39% wszystkich światowych emisji dwutlenku węgla związanych z energią. Przestawienie się na wykorzystywanie naturalnych, lokalnych materiałów, dopasowanych do miejscowych warunków, mogłoby znacząco złagodzić nadchodzące zmiany klimatyczne.

Zatem organizacje branżowe, ale też zainteresowani, skłaniający się do wyboru określonego życia pasjonaci i wreszcie praktycy. A przede wszystkim tworzenie przez nich razem sieci wiedzy – opartej na solidnych naukowych podstawach, dostępnej i klarownej.

Polecamy cały (niedługi, tylko 17 minut) materiał dostępny poniżej:

Co motywuje do naturalnego budowania

W siódmej minucie (od 6:50) Oliver Swann opowiada o ankiecie, którą udostępnił na swojej grupie. Zapytał w niej o powody, dla których ludzie zdecydowali się wybudować naturalny dom. Zdziwiło nas, tak samo jak jego, że pierwsza z kwestii klimatycznych (mniej emisji CO2 dzięki wykorzystanym materiałom) znalazła się dopiero na szóstym miejscu. Kolejna, bardziej kluczowa w polskim klimacie – mniej emisji CO2 podczas użytkowania budynku – uplasowała się dwie pozycje niżej.

Sprawdźcie inne motywy naturalnych budowniczych, a my chętnie poczytamy w komentarzach, jakie są Wasze powody. A dlaczego my budujemy ze słomy i gliny? Przeczytajcie po kliknięciu w powyższy odnośnik.

Warstwy naturalnego budownictwa – gdzie jesteśmy?

Nasz dom jest wciąż w budowie, więc nie spodziewajcie się zbyt szybko smacznych czekoladek – pięknie wykończonych detali czy szerszych rzutów, na których zawiesicie wzrok. My jesteśmy od konkretów, od dzielenia się solidną wiedzą. Wizja naturalnego budowania przedstawiona przez Olivera Swanna jest nam bardzo bliska.

Zdajemy sobie sprawę, że część z Was marzy o domu ze słomy, ale jednocześnie nie zdecyduje się na wybudowanie go własnymi rękoma. W takim wypadku naszym celem jest uzbroić Was w wiedzę niezbędną w rozmowach z potencjalnym wykonawcą, a także by kontrolować jego prace – wykonanie poszczególnych elementów czy użyte materiały. Idee mówiące o zrównoważonym i kompetentnym biznesie są piękne, ale niestety zdarza się, że mają niewiele wspólnego z polską rzeczywistością.

Naturalne budownictwo, choć baaardzo powoli, ale jednak się rozwija. Na rynek wchodzą firmy, które chcą zająć tę niszę. Niejednokrotnie mają doświadczenie tylko w konwencjonalnym budownictwie, tymczasem naturalne materiały rządzą się trochę innymi prawami. Brak wiedzy o nich niesie za sobą spore ryzyko fatalnych w skutkach błędów wykonawczych. Chcielibyśmy, abyście ich uniknęli.

Ciekawy artykuł? Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, polub Siedem wierzb na Facebooku lub dołącz do naszego newslettera. Dzięki temu nie przegapisz następnych wpisów.

Oznacz Trwały odnośnik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *