Plan budowy na rok 2017

Cel ogólny jest jeden: zbudować dom ze słomy i gliny. Po drodze jednak czeka nas wiele mniejszych zadań. Oto nasz plan budowy na nowy rok krok po kroku.

Lista zrobionych w 2016 roku rzeczy może wydawać się długa, ale wtedy dopiero się zaczęło. W tym roku czeka nas ogrom pracy. Żeby ze wszystkim się wyrobić, musieliśmy stworzyć w miarę dokładny harmonogram prac. Poszczególne prace, zwłaszcza te zależne od innych, wcześniejszych, mogą oczywiście trochę przesunąć się w czasie, ale mniej więcej rok 2017 będzie wyglądał u nas tak:

tablica informacyjna budowlana, plan budowy

Styczeń

Zakup piasku, bloczków betonowych i ich transport. Mamy mrozy, więc wwiezienie ich na działkę nie powinny teraz stanowić problemu. W pierwszym tygodniu stycznia w sklepach i hurtowniach remanenty, ale mamy nadzieję, że nasz wykonawca fundamentów i konstrukcji wkrótce będzie mógł się tym zająć.

Wymurowanie fundamentów. Ława fundamentowa już jest i pięknie prezentuje się (zwłaszcza pod wodą – piszę bez ironii, widok dla oka jest przyjemny; gorzej, że w takich warunkach budować się nie da).

– Czytanie o tynkach, zwłaszcza zewnętrznych i ich zabezpieczeniu. Mamy parę pomysłów, ale może wpadniemy jeszcze na coś lepszego.

– Czytanie o glinianych podłogach.

Luty

– Postawienie drewnianej konstrukcji, zamknięcie jej dachem i wymurowanie systemowych kominów.

– Zakup materiałów (deski, płyty pilśniowe i OSB) i ułożenie stropu nad parterem.

– Być może zasłonięcie konstrukcji plandekami (jeśli powstanie wyjątkowo szybko i do wiosny zostanie jeszcze kilka długich tygodni).

– Przeniesienie gotowych już bloczków słomiano-glinianych pod dach, do przyszłego garażu.

– Przeniesienie kostek słomy pod dach.

– Rozrysowanie i wycięcie nowej formy na małe cegiełki z gliny i słomy na ścianki działowe. Zabezpieczenie jej przed wilgocią.

Marzec

– Budowa słomiano-glinianej budy dla Cząbra.

Odmalowanie sztabu. Wpierw pewnie środek, bo farbę można nakładać, gdy temperatura wynosi powyżej 5°C, później antykorozyjna (od 10°C) na zewnątrz i dopiero właściwy kolor na wierzch.

– Przy okazji malowania: uporządkowanie rzeczy w sztabie. Nie uwierzycie, ile narzędzi, śrubek, szmatek, folii, narzut, ubrań roboczych i innych zebrało się tam zaledwie w ciągu kilku miesięcy.

Odnowienie pompy. Podobnie jak sztab wymaga nowej farby.

– Przykręcenie rozmontowanej na zimę pompy.

(– Kiedyś: zrobienie w sztabie herbaciarni, ogrodowego salonu, dodatkowego miejsca noclegowego).

– Ponowne zmontowanie stanowiska do przygotowania gliniano-słomianej masy. Przed zimą zostało rozłożone, by niepotrzebnie nie zawadzało.

Kwiecień

– Bloczki, bloczki i jeszcze raz bloczki. A zatem początek sezonu na zabawę w glinie i słomie. Masa, a potem formowanie cegiełek – na pewno dużych, zobaczymy, czy też tych mniejszych na ścianki działowe.

– Zakup słomy. Z jednym rolnikiem jesteśmy umówieni, ale jego żytnie kostki na pewno nam nie wystarczą. Czeka nas jeszcze trochę wywieszania ogłoszeń i szukania.

– Warsztaty budowy domu z gliny lekkiej (bloczków). Jesteście zainteresowani? Dokładny termin już wkrótce.

Maj i czerwiec

Słomowanie, czyli wypełnianie drewnianej konstrukcji słomą.

– Warsztaty ze słomowania.

– Zamówienie okien.

Lipiec i sierpień

– Tynkowanie – pierwsza, zabezpieczająca warstwa (szpryca).

– Instalacja ogrzewania podłogowego i ściennego.

– Murowanie z bloczków ścian garażu.

– Połowa drugiej warstwy tynku – tzw. suprema (glina ze słomą).

– Rozplanowanie instalacji elektrycznej i montaż puszek.

– Druga część supremy.

– Tynkowanie – warstwa wykończeniowa.

– Obłożenie gliną kominka i siedziska obok niego.

Wrzesień

– Podłoga gliniana na parterze.

– RESZTA.

Część rzeczy przesunie się w czasie, ale mamy nadzieję, że ostatecznie uda się zrealizować się ten plan budowy. Naprawdę wiele małych kroczków przed nami. Pewnie o kilku rzeczach zapomnieliśmy. Gdy tylko wyłonią się z mroków niepamięci, dopiszemy. A o rzeczach już zrobionych z pewnością będziecie mogli przeczytać na blogu lub zobaczyć na Instagramie.

Oznacz Trwały odnośnik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *