10 najchętniej czytanych artykułów Siedmiu wierzb

Cztery lata blogowania i 100 niekrótkich tekstów. Z okazji tego małego święta przypominamy najchętniej czytane, najpotrzebniejsze artykuły o budowie domu.

O powstawaniu domu ze słomy gliny zaczęliśmy pisać kilka miesięcy przed uzyskaniem pozwolenia na budowę – już trochę ponad cztery lata temu. Od tego czasu opublikowaliśmy szacowne sto artykułów. Choć nie mamy wrażenia, byśmy pisali jakoś wyjątkowo często (a wręcz przeciwne – czujemy, że robimy to zdecydowanie za rzadko), jeden tekst pojawiał się średnio co dwa tygodnie.

Popularność wielu z nich przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Cieszymy się, że niejedna opowieść spodobała się komuś, a zgłębienie tematu przydało.

Nie zliczymy tych tekstów, które przeczytane zostały ponad tysiąc razy, ale chcielibyśmy przypomnieć te artykuły o budowie domu ze słomy i gliny (albo przynajmniej krążące wokół tego budowania), które otwierane były jeszcze częściej – każdy przynajmniej ponad dwa tysiące razy. Zapraszamy do wspólnego powspominania tej naszej podróży!

najlepsze artykuły o budowie naturalnego domu

Najlepsze artykuły o budowie Siedmiu wierzb

Zestawienie różni się trochę od rankingu przedstawianego na Facebooku od początku kwietnia 2020 roku, na który część z Was z pewnością trafiła. Przez cały miesiąc kolejne osoby odwiedzały Siedem wierzb i czytały różne artykuły o budowie słomiaka (i nie tylko). Szczególnie jeden bardzo zyskał w tym czasie na popularności i przeskoczył dobrych kilka miejsc wyżej… Podane liczby odwiedzin przedstawiają stan na 6 maja 2020 roku.

10. Akumulacyjne źródło ciepła

Piec akumulacyjny z cegły szamotowej – fotoreportaż z budowy
Liczba odwiedzin: 2448

Artykuł wzbudził sporo zainteresowania wśród osób niekoniecznie budujących ze słomy i gliny. Takiego zakulisowego zainteresowania, bo o jego przedmiot, czyli tytułowy akumulacyjny piec z szamotu, najczęściej pytacie nas telefonicznie i mejlowo.

Kilku osobom spodobał się na tyle, że prosiły nas o kontakt do zduna, który go wykonał. Zainteresowanym przekazywaliśmy numer telefonu… Głupio nam się przyznać, że po ponad dwóch latach imienia i nazwiska naszego zduna po prostu nie pamiętamy (wtedy pamiętaliśmy, serio!). Nigdzie też tych danych nie zapisaliśmy. Wiemy, skąd pochodzi – w telefonie figuruje jako „zdun z Zambrowa” – i gdzie wcześniej pracował… Poświadczamy, że jest solidny, rzeczowy, cierpliwy i pomocny, ale… jak się nazywa? Jeśli ktoś to wie, prosimy o wiadomość lub komentarz, będzie nam trochę mniej głupio.

9. Marokański tynk wapienny w teorii

Tadelakt – co o nim wiedziałem, zanim zacząłem go kłaść
Liczba odwiedzin: 3324

W tekstach dzielimy się nie tylko swoimi doświadczeniami, lecz także wartościowymi opracowaniami, analizami, a nawet badaniami naukowymi – po to, by zarówno w codziennym życiu, jak i w poważniejszych sprawach, na przykład tych związanych z budową domu opierać wybory na solidnych, merytorycznych podstawach.

Przykładem takiej analizy docenionej przez czytelników jest artykuł o marokańskim tynku wapiennym, zwanym tadelaktem, który można kłaść na słomę w newralgicznych miejscach, takich jak łazienka. Naprawdę do jego wytworzenia trzeba używać wapna sprowadzanego z Maroka? A narzędzia zamawiać aż z Japonii?

W tym tekście znajdziecie również odpowiedzi na inne pytania i odesłania do wielu, wielu źródeł. Miłej nauki!

8. Szambo – prostopadłościan czy walec?

Montaż szamba na podmokłym terenie
Liczba odwiedzin: 3934

Zwykle dom buduje się raz w życiu. Ma się wtedy mnóstwo pytań. Przez jakiś czas wydawało nam się, że nasze są trywialne – mało kto o to nie pyta, prawie nikt o tym nie pisze, więc odpowiedzi muszą być oczywiste, a tylko my ich nie znamy…

Otóż nie. Okazało się, że wiele osób zastanawia się nad takimi – wydawałoby się – pospolitymi rozwiązaniami jak szambo. Często nie znajdowali odpowiedzi, czasem powtarzali błędy innych, których można by uniknąć. I dlatego postanowiliśmy przedstawić tę historię. Komentarze do tego tekstu udowodniły, że nie tylko my zmagamy się z różnymi problemami, a z pozoru najbanalniejsze wątpliwości są w porządku.

7. Jak energooszczędne są naturalne i standardowe materiały budowlane

Ciepły dom ze słomy czy… tradycyjny cieplejszy?
Liczba odwiedzin: 4194

Gdy przymierzaliśmy się do budowy, między innymi w internecie szukaliśmy podobnych realizacji i blogów. O ile o najczęściej wybieranych przez inwestorach technologiach można było poczytać na forum „Muratora”, o tyle artykuły o budowie domu ze słomy i gliny były rzadkością. Kilka ogólnych stron, kilka krótkich opisów, jak to super komuś idzie. Dużo, dużo mniej teorii. I tak się za nią zabraliśmy.

Mówi się, że domy ze słomy są ciepłe… No właśnie, „mówi się”. A jak jest naprawdę? Postanowiliśmy sprawdzić, czy dom wybudowany w jednej z popularnych technologii nie będzie przypadkiem cieplejszy. I ile tej słomy w ścianie potrzeba, by spełniać obecnie obowiązujące normy.

6. Więcej ciepła w ogrodzie

Szklarnia ze starych okien – budowa krok po kroku [FOTO]
Liczba odwiedzin: 4232

Szóste miejsce zajmuje artykuł, który nie od razu zyskał odzew. Opublikowany został w czerwcu 2019 roku, ale nie był to jego czas. Dopiero w ostatnich tygodniach rzutem na taśmę wdarł się do pierwszej dziesiątki. Gdy na początku kwietnia ruszaliśmy z rankingiem tekst otworzony niecałe 2,4 tys. razy zajmował zaledwie dziewiąte miejsce. Przyszła wiosna, ogrodnicy zaczęli szukać informacji o budowie szklarni własnymi rękoma, a nam przybyło ponad 1,8 tys. odsłon. Dziękujemy!

5. Kilka lekcji dla wszystkich wybierających naturalne technologie

Smutna historia budowy domu ze słomy – rozmowa z Kasią (Czarną Bezką)
Liczba odwiedzin: 5530

Ta historia poruszyła wiele osób, nie tylko w środowisku naturalnych budowniczych. Nic dziwnego – działo się tu wiele rzeczy, które nie powinny mieć miejsca na budowie nie tylko naturalnego domu. I nie mowa tu jedynie o błędach w sztuce, lecz także umiejętności radzenia sobie z problemami. Jeśli jeszcze nie znacie tej historii, koniecznie ją przeczytajcie – ku przestrodze.

Dziękujemy Czarnej Bezce (piszemy o niej w ten sposób, gdyż prosiła o nieujawnianie jej prawdziwych danych) za podzielenie się nią. Wierzymy, że inni mogą się z niej sporo nauczyć i dzięki temu w przyszłości uniknąć podobnych sytuacji.

4. Rzecz o podstawach dla wszystkich budujących

Fundamenty zimą – warto budować? [FOTOREPORTAŻ]
Liczba odwiedzin: 5653

Dużo osób zastanawia się, czy dom budować można także zimą. Opisaliśmy tylko swoje przygody z fundamentami, które chcieliśmy postawić jeszcze jesienią, by zimą móc pracować nad konstrukcją, a wiosną ruszyć ze słomowaniem. Przy okazji okazało się, że odpowiedzieliśmy na pytanie, które dręczy niejednego inwestora, i… pobudziliśmy wyobraźnię okolicznych dzieciaków, które pytały z nadzieją, czy nie budujemy basenu.

3. I coś dla wszystkich w ogóle – zachęta do spojrzenia w niebo

Zimowe niebo nad Polską oraz Letnie niebo nad wierzbami
Liczba odwiedzin: 5184 + 3360 = 8544

Orion, gwiazdozbiór
Orion i jego najjaśniejsze gwiazdy: Rigel i Betelgeza

Podium! Trochę zachachmęcone, bo na miejscu trzecim mamy nie jeden tekst, ale dwa. Ale na jeden temat i to nas trochę usprawiedliwia. Oba, osobno, tak czy siak znalazłyby się w pierwszej dziesiątce, ale wtedy niestety wyrzuciłyby z niej artykuł o budowie, ten o piecu akumulacyjnym. A trochę by nam go było szkoda.

Nie wszyscy, którzy trafiają na naszą stronę, coś naturalnie budują. Tak naprawdę takich osób w Polsce jest mało, tylko część z nich robi to sama i szuka informacji na ten temat. Dużo, dużo więcej internautów szuka informacji na przykład o nocnym niebie.

Choć widoczne zimą gwiazdozbiory cieszyły się większą popularnością, niedługo cieszyć będziemy się tymi, które królują nam nad głowami latem. Kliknijcie, przygotujcie się i zaszpanujcie opowieściami o kosmosie!

2. Nie marnuj odpadków, czyli kompost przy każdym domu

Kompostownik przy naturalnym domu – jak zrobić, co wrzucać? oraz Kompost zimą – jak chronić pryzmę przed mrozem?
Liczba odwiedzin: 8652 + 2305 = 10957

kompost zimą

Naturalny, zielony dom nie musi być ze słomy i gliny. To dom, w którym rozważnie gospodaruje się zasobami, nie kupuje niepotrzebnie rzeczy i ich nie marnuje. Co jak co, ale odpadki organiczne szkoda posyłać gdzieś daleko razem z innymi śmieciami. Dużo lepiej wzbogacać swoją glebę, na miejscu.

Miejsce drugie potraktowaliśmy podobnie jak trzecie – tematycznie. A to jeszcze nie koniec kompostowych artykułów. Kiedyś przyjrzeliśmy się kwestii wrzucania resztek cytrusów do kompostownika, a w planach mamy już kolejne teksty… Bo obieg materii w przyrodzie to naprawdę fascynująca rzecz!

1. Porozmawiajmy o sprawach naprawdę niezbędnych!

Jak zbudować wychodek?
Liczba odwiedzin: 27671

wychodek, sławojka, wygódka

Jakich informacji najczęściej poszukują w sieci Polacy? Może nie wszyscy Polacy, ale ci, co trafiają na Siedem wierzb chcą wiedzieć właśnie to.

Ponad dwadzieścia siedem tysięcy czytelników! Tyle, co prawie trzy czwarte naszego powiatowego miasta. A ten tekst i towarzyszący mu fotoreportaż powstały po prostu, by dać znać, co u nas…

Setny artykuł o budowie słomiano-glinianego domu i co dalej?

Choć nieraz brakuje czasu, by ubrać w słowa myśli lub streścić to, czego się dowiedzieliśmy, postaramy się opowiadać o tej przygodzie i dzielić wiedzą dalej. Jednocześnie chcemy Wam zaproponować inną, bardziej bezpośrednią i dwustronną formę kontaktu niż same artykuły o budowie domu – newsletter, na który zawsze możecie odpowiedzieć. Więcej o tych listach znajdziecie pod kliknięciu w powyższy odnośnik. Zapraszamy i… do przeczytania!

Lubisz nas czytać? Polub Siedem wierzb na Facebooku. A najlepiej zapisz się do wspomnianego newslettera – dzięki temu nie przegapisz kolejnych wpisów.

Oznacz Trwały odnośnik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *