Przygotowanie cegiełek ze słomy i gliny (tzw. glina lekka) jest proste, ale też pracochłonne. Zobaczcie nasz sposób na ściany zewnętrzne i działowe.
Artykuł jest częścią większego bloku o naturalnych materiałach budowlanych. Jeśli interesują Cię glina lekka i budowa naturalnego domu z tego surowca krok po kroku, sprawdź przekrojowy tekst na ten temat, który znajdziesz pod powyższym linkiem.
Glina lekka (glina zmieszana ze słomą) ma różne oblicza: proporcje gliny i słomy mogą bardzo się różnić. Sama glina może być suchsza lub tłustsza. Źdźbła słomy mogą być długie, można też korzystać z sieczki, czyli pociętego materiału. Masę wlewa się bezpośrednio w szalunek, a można też wpierw przygotować cegiełki i dopiero je murować. Co my wybraliśmy? Oto nasz przepis.
Lekka glina – lepsze cegły niż szalunek
Bloczki słomiano-gliniane można (a wręcz trzeba!) zacząć przygotowywać rok lub nawet dwa lata przed rozpoczęciem budowy. Nam to rozłożenie prac bardzo się podoba.
Powodów jest kilka. Gdy już konstrukcja stanie, zaczniemy pakować w główne ściany kostki słomy, a potem je tynkować, roboty będzie aż nadto. Wyrabianie wtedy cegiełek na zewnętrzne ściany garażowe (i po części ściany wewnętrzne) pochłonęłoby mnóstwo cennego czasu. Wznoszenie ścian z gliny lekkiej w szalunku nie byłoby lepsze – po stworzeniu ścian działowych musielibyśmy czekać z tynkowaniem na ich porządne wyschnięcie. Podejrzewamy, że u nas trwałoby to co najmniej dwa miesiące.
Natomiast bloczki przygotowane odpowiednio wcześniej wyschną sobie przez kilka letnich miesięcy, ich środek pomogą dosuszyć jesienne wiatry.
Wiosną gotowe będą do murowania. Zaschnięcie zaprawy potrwa w najgorszym wypadku parę dni. Takie rozwiązanie ma jeszcze kilka innych plusów. Unikniemy dzięki temu wycinki kilku bądź kilkunastu drzewek na szalunek, który musielibyśmy zastosować, gdybyśmy zdecydowali się na ubijanie gliny lekkiej bezpośrednio w ścianie.
Prawdopodobnie jednak nie wykluczymy jej całkowicie, też trochę z nią poeksperymentujemy w jednym miejscu, Ale na razie niech to pozostanie tajemnicą.
W kolejnych wpisach omówiliśmy, co jest potrzebne do przygotowania gliny lekkiej i jak przygotować masę na słomiano-gliniane bloczki. Gdybyście jednak marzyli o glinie lekkiej w szalunku, przepis zasadniczo jest taki sam. Znajdziecie go po kliknięciu w ostatni link.
Interesuje Cię naturalne budownictwo? Polub Siedem wierzb – dom ze słomy i gliny na Facebooku.