Glina lekka, czyli jaka?

Z gliną zetknął się prawie każdy. Kto zaczyna swoją przygodę z budownictwem naturalnym, powinien też wiedzieć, czym jest glina lekka.

Glina lekka to glina z dodatkami. Najczęściej bywa nią słoma, ale mogą nimi być również odpady drewniane, korek czy dodatki mineralne takie jak keramzyt, perlit lub pumeks. Po co stosuje się te domieszki?

Najczęściej czyniono tak po to, by glina nie pękała podczas schnięcia. Omawiany materiał budowlany znany jest co najmniej od starożytności. Nie od razu wypracowano odpowiednią technikę jego wypalania. Cegły z gliny początkowo jedynie suszono. Świetnie sprawdzało się to w suchym klimacie. Tam, gdzie było trochę wilgotniej lub bardziej wiało, trzeba było poszukać lepszych rozwiązań.

Glina lekka – mieszanka gliny i…

W wilgotnym środowisku glina na przemian chłonie wodę, a potem, gdy powietrze jest suchsze, oddaje z powrotem tę wilgoć. Podczas schnięcia nierzadko pęka. Aby tak się nie działo podczas kurczenia się materiału, testowano różne dodatki.

W zimniejszych rejonach niezwykle efektywną domieszką okazała się słoma. Nie tylko zapobiegała pęknięciom, lecz zmniejszała także ucieczkę ciepła z pomieszczenia. Taką mieszankę gliny ze słomy do dziś stosuje się w budownictwie. To najpopularniejsza glina lekka w Polsce i na przykład w Niemczech.

Niewątpliwą zaletą słomy, oprócz właściwości izolacyjnych jest też to, że w przeciwności do pumeksu czy porowatej lawy, jest w naszym kraju surowcem ogólnie dostępnym. Traktowana jest jak odpad, a więc jest tania.

Odpowiednia słoma do gliny lekkiej

Powtórzmy: tym, co może sprawić, że dom z gliny lekkiej będzie ciepły, jest nie glina, a słoma. Jeśli zależy Wam nie cieple, nie stosujcie sieczki. Krótsze źdźbła, choć również są zbrojeniem, nie izolują tak dobrze. Oczywiście nie powinny być również pomiażdżone ani wygniecione.

Słoma powinna być sucha i złota oraz pachnieć jak… słoma. Należy unikać materiału z czarnymi plamkami świadczących o wcześniejszym zawilgotnieniu.

glina lekka, słoma, glina, miejsce wyrobu

Z jakiej gliny glina lekka?

O dodatkach już trochę opowiedzieliśmy, przejdźmy zatem do tego, co w glinie lekkiej kluczowe, czyli samej gliny.

Glina glinie oczywiście nierówna. Do przygotowania gliny lekkiej nada się glina tłusta, czyli – najprościej mówiąc – zawierająca mało piasku, a sporo iłów. To właśnie dzięki tym ostatnim nieźle się lepi. Jednocześnie to one sprawiają, że glina pęka, gdy wysycha.

Jak sprawdzić, czy glina jest tłusta? Po kliknięciu w powyższy link znajdziecie opis kilku testów tego materiału, które każdy może przeprowadzić w domu sam.

Jak lekka glina, by dom był ciepły?

Gęstość maksymalna gliny lekkiej to 1200 kg/m3. Powyżej tej wartości mówimy już o glinie ciężka. Minimalna waga omawianego materiału zaś to 300 kg/m3. Poniżej tej wartości cegiełki nie skleją się dobrze i potem będą się rozwalać. Im lżejsza glina lekka i im więcej w niej słomy, tym w domu będzie cieplej.

Warto pamiętać, że w polskim klimacie sens ma naprawdę lekka glina lekka (po angielsku zwana raczej light clay czy straw-clay, a nie cob). Tylko taki materiał będzie w stanie spełnić obowiązujące wymagania dotyczące przewodzenia i przenikania ciepła przez ściany dla nowo wznoszonych budynków. Jednak obowiązki narzucone przed prawodawców to nie najważniejszy powód, by budować ciepło.

Energooszczędny dom to plus dla klimatu, a lepsza izolacja ścian to nasz zysk. Dzięki niej (oraz dobremu ociepleniu dachu, podłogi i fundamentów) w zimie mniej zapłacimy za ogrzewanie, a przede wszystkim… nie będziemy marznąć.

Ku przestrodze, przed podjęciem decyzji o budowie domu z gliny, polecamy z zapoznaniem się z historią mieszkańca pewnego budynku z niewystarczająco lekkiej gliny lekkiej, postawionego w klimacie podobnym do naszego.

Przepis na glinę lekką

Jeśli mimo to planujecie wykorzystać glinę lekką na budowie (na przykład w budynkach gospodarczych lub do ścianek działowych), na naszej stronie znajdziecie instrukcję, jak przygotować lekką glinę lekką.

Z takiej masy można wyrabiać bloczki, można też od razu pakować ją w ścianę. Warto pamiętać, że w tym drugim przypadku generujemy dodatkowe koszty – potrzebny jest bowiem szalunek. Po ubiciu gliny i słomy trzeba też liczyć z tym, że po wyschnięciu ściana może się trochę skurczyć.

Należy też tak wszystko zaplanować, by glina lekka naprawdę dobrze wyschła przed tynkowaniem. Może to potrwać dobrych kilka, a nawet kilkanaście tygodni. Na szczęście w przypadku tego materiału opady deszczu nie są tak straszne jak na budowie domu z kostek słomy…

Ciekawym tego, co jeszcze różni te dwie technologię biobudownictwa, polecamy artykuł Straw bale a glina lekka.

Chcesz wiedzieć więcej o naturalnym budowaniu? Polub Siedem wierzb – dom ze słomy i gliny na Facebooku albo – by nic nie przegapić – dołącz do naszego newslettera.

Oznacz Trwały odnośnik.

1 komentarz

  1. Czy można ocieplić dom z bali, lekką gliną uformowaną w kostkach ale od środka. Chodzi głównie o kwestie związane z wchłanianiem pary wodnej, wilgoć w pomieszczeniach, czy nie będzie negatywnego oddziaływania na bale.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *