Budownictwo i mieszkalnictwo na świecie – omówienie raportu

Jak wyglądało budownictwo i mieszkalnictwo na świecie na progu 2020 roku i jak daleko mu jeszcze do neutralności klimatycznej? Odpowiedzi w najnowszym raporcie.

Ogromne wyzwania stoją przed sektorami budowlanym i mieszkalnictwa w związku ze zmianami klimatu, a przede wszystkim z planem ich ograniczenia. Jak ogromne, pokazuje najnowszy raport Global Aliance for Buildings and Construction, przygotowany we współpracy z Programem Środowiskowym Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP) – 2020 Global Status Report for Buildings and Construction. Towards a zero-emissions, efficient and resilient buildings and construction sector.

Osiągnięcie zeroemisyjności – czyli sprawienie, że wznoszenie budynków i ich użytkowanie nie będą przyczyniać się do emisji gazów cieplarnianych lub, ewentualnie, wszystkie emisje będą w jakiś sposób rekompensowane – delikatnie mówiąc nie idzie najlepiej. W zasadzie nie idzie prawie wcale.

budownictwo i mieszkalnictwo na świecie daleko od klimatycznych celów

Budowlanka i użytkowanie budynków daleko od klimatycznych celów

Przede wszystkim, jak podkreślają autorzy opracowania:

W 2019 roku sektor mieszkalnictwa i budownictwa oddalił się od celu porozumienia paryskiego, którym jest zatrzymanie wzrostu średniej globalnej temperatury poniżej 2°C.

Zaledwie dwa lata po zawarciu tego porozumienia naukowcy zaczęli mówić, że bezpieczniejszą granicą jest zatrzymanie ocieplenia wcześniej, na 1,5°C. Potrzeba zatem jeszcze intensywniejszych działań, niż początkowo sądzono.

Jeśli pamiętacie omówienie poprzedniego raportu, z rokiem 2019 w tytule i danymi do roku 2018 włącznie (między innymi w tekście opowiadającym o tym, dlaczego energooszczędne budowanie jest ważne), wiecie, że już wtedy sektory te nie były na dobrej ścieżce do osiągnięcia celu. W kolejnych miesiącach nie tylko nie wprowadzały niezbędnych zmian, lecz na drodze ku spokojniejszej przyszłości wykonały wręcz w tył zwrot.

Budownictwo i mieszkalnictwo na świecie – najważniejsze liczby

Wznoszenie budynków i ich użytkowanie w 2019 roku odpowiadały za 38% związanych z energią emisji dwutlenku węgla na świecie. Niech Was nie zwiedzie to, że mowa o punkcie procentowym mniej niż rok wcześniej. Mniejszy udział w całości nie oznacza bowiem mniejszych emisji ogólnie. 

Emisje dwutlenku węgla z tych sektorów wyniosły najwięcej w historii. Samo użytkowanie budynków w 2018 roku wymagało więcej energii, niż kiedykolwiek wcześniej (10 Gt CO2), co odpowiadało za 28% światowego zużycia. Sektor budowlany dorzucił do tego kolejne 10%.

Zużycie energii przez budownictwo i mieszkalnictwo pozostało w 2019 roku na tym samym poziomie, co wcześniej. Wyniosło około 130 EJ i odpowiadało za 35% całkowitego zużycia energii na świecie. Warto może dodać, że w przypadku energii elektrycznej te dwa sektory pozostają niekwestionowanymi liderami z udziałem na poziomie 55%.

Jaki główny wniosek płynie z całego kilkudziesięciostronicowego dokumentu. Autorzy konkludują, że „sektor traci rozpęd, jeśli chodzi dekarbonizację”.

Jak przestawić budownictwo i mieszkalnictwo na klimatyczne tory?

Wnioski z raportu są dość jasne: robimy za mało. Normy dla nowo budowanych domów, takie jak obowiązujące w Polsce od 2021 roku, z pewnością nie wystarczą. Potrzebne są kolejne zobowiązania państw i długoterminowe strategie, a co jakiś czas sprawdzanie postępów w realizacji wyznaczonych celów. A przede wszystkim powinny być one ambitniejsze.

Faktem jest, że dekarbonizacja omawianych sektorów postępuje, ale niezbędne jest gwałtowne przyśpieszenie i zwiększenie skali działań, żeby zrealizować postanowienia porozumienia paryskiego.

To podkreśla wagę potrójnej strategii: agresywnej redukcji zapotrzebowania na energię w budynkach, z jednoczesną dekarbonizacją sektora energetycznego oraz wprowadzania materiałów o mniejszych emisjach podczas całego cyklu życia. Razem przyczyni to do zmniejszenia zarówno zapotrzebowania na energię, jak i emisji.

Budownictwo i mieszkalnictwo na świecie nie ma się najlepiej. Czy odpowiedzią na klimatyczne problemy może być budowanie z naturalnych materiałów? Zastanawiamy się nad tym już w innym artykule, do którego lektury również zapraszamy.

Przydatny artykuł? Polub Siedem wierzb na Facebooku lub dołącz do naszego newslettera. Dzięki temu nie przegapisz następnych wpisów.

Oznacz Trwały odnośnik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *