Glina lekka, czyli jaka?

Z gliną zetknął się prawie każdy. Kto zaczyna swoją przygodę z budownictwem naturalnym, powinien też wiedzieć, czym jest glina lekka.

Glina lekka to glina z dodatkami. Najczęściej bywa nią słoma, ale mogą nimi być również odpady drewniane, korek czy dodatki mineralne takie jak keramzyt, perlit lub pumeks. Po co stosuje się te domieszki?

Omawiany materiał budowlany znany jest co najmniej od starożytności. Cegły z gliny początkowo jedynie suszono, świetnie sprawdzało się to w suchym klimacie. Tam, gdzie było trochę wilgotniej lub bardziej wiało, trzeba było szukać lepszych rozwiązań.

Mieszanka gliny ze słomą

W wilgotnym środowisku glina na przemian chłonie wodę, a potem, gdy powietrze jest suchsze, oddaje z powrotem tę wilgoć. Podczas schnięcia nierzadko pęka. Aby tak się nie działo podczas kurczenia się materiału, testowano różne dodatki.

W zimniejszych rejonach niezwykle efektywną domieszką okazała się słoma. Nie tylko zapobiegała pęknięciom, lecz zmniejszała także ucieczkę ciepła z pomieszczenia. Ponadto słoma, w przeciwności do pumeksu czy porowatej lawy, jest w naszym kraju surowcem ogólnie dostępnym, traktowana jest jak odpad, a więc jest tania.

Glina glinie oczywiście nierówna. Do przygotowania gliny lekkiej nada się glina tłusta, czyli – najprościej mówiąc – zawierająca mało piasku, a sporo iłów. To właśnie dzięki tym ostatnim nieźle się lepi. Jednocześnie to one sprawiają, że glina pęka, gdy wysycha. Jak sprawdzić, czy glina jest tłusta? Po kliknięciu w powyższy link znajdziecie opis kilku testów tego materiału, które każdy może przeprowadzić w domu sam.

Jak już wiemy, w przypadku pękania z pomocą przychodzi drugi składnik – słoma. Jeśli zależy Wam nie cieple, nie stosujcie sieczki. Krótsze źdźbła, choć również są zbrojeniem, nie izolują tak dobrze. Oczywiście nie powinny być również pomiażdżone ani wygniecione. Słoma powinna być sucha i złota oraz pachnieć jak… słoma. Należy unikać materiału z czarnymi plamkami świadczących o wcześniejszym zawilgotnieniu.

glina lekka, słoma, glina, cegiełki

Jak lekka glina lekka?

Gęstość maksymalna gliny lekkiej to 1200 kg/m3, minimalna – 300 kg/m3. Poniżej tej wartości cegiełki nie skleją się dobrze i potem będą się rozwalać. Im lżejsza glina lekka i im więcej w niej słomy, tym w domu będzie cieplej. Jak przygotować lekką glinę lekką, przeczytacie w linkowanym artykule.

Z masy można wyrabiać bloczki, można też od razu pakować ją w ścianę. Warto pamiętać, że w tym drugim przypadku generujemy dodatkowe koszty – potrzebny jest bowiem szalunek. Po ubiciu gliny i słomy trzeba też liczyć z tym, że po wyschnięciu ściana może się trochę skurczyć. Należy też tak wszystko zaplanować, by glina lekka naprawdę dobrze wyschła przed tynkowaniem. Może to potrwać dobrych kilka, a nawet kilkanaście tygodni.

bezpośredni odnośnik.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.